Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nenechte se okrást inflací

11. 02. 2011 13:30:11
Víme, co je to vlastně inflace, jak vzniká, co je její příčinou a co ve skutečnosti lidem způsobuje?Odborná definice zní – všeobecný růst cenové hladiny, neboli snížení kupní síly peněz.Správný překlad tohoto latinského názvu do srozumitelné češtiny ale zní nafukování peněžních zásob. A v tuto chvíli se vnucuje otázka: kdopak a proč nám ty penízky nafukuje a jak už je ta nafouknutá bublina veliká?

Stát obírá každého, kdo spoří

Nehorázný růst inflace můžeme demonstrovat na příkladu svých rodičů nebo prarodičů. Pokud například pracovali v zemědělství a vydělávali si 2,50 Kč na tehdejší jednotku a z těchto peněz si šetřili například na dům, potřebovali našetřit kolem 100 000 Kč. Za tyto peníze se dal jednoposchoďový dům před 50- 60 léty, včetně pořízení pozemku, postavit. Dnes si ale za tuto částku často nepořídíte ani potřebný pozemek. Pokud prarodiče svůj záměr uskutečnili a dům v této době postavili, je vše v pořádku, inflace je téměř nepoškodila. Ale jak na tom jsou ti, co peníze nechali na vkladních knížkách a mají tam těch pomyslných 100 000 Kč dodnes? Úroky, které jim z vkladu plynou, rozhodně nepokryjí ztráty, které způsobuje inflace. Nejhorší na celém příkladu je, že nejedna spořivá stařenka si pořád ještě myslí, že i po těch 50 letech má dost prostředků na pořízení pěkného domu třeba pro vnoučata. Kdo jí řekne a také vysvětlí, že se dnes za stejné peníze nepořídí ani městské stání pro automobil? Kdo jí vysvětlí, že jí systém hodnotu jejích peněz prostě ukradl?

Stát se pasoval do role penězokazce

Většina z nás se domnívá, že neustálý růst cen, a za ním dobíhající růst příjmů, je jakousi přirozenou honěnou, která patří k tržním produkčním silám působícím na rovnováhu cenové hladiny v souvislosti s poptávkou a nabídkou. Důvody růstu cen a celé této nesmyslné nekončící honičky jsou ale prosté. Centrální banka tiskne nekryté, ničím nepodložené, nové peníze. V dnešní době, kdy hodnota peněz je stanovena jen cifernou částkou na našich elektronických účtech, je už národní banka ani netiskne, ona jen prostě své konto navýší vyťukáním několika dalších nul na klávesnici. Ve skutečnosti centrální banka dělá to samé, jako kdybychom my, občané, si na barevné kopírce natiskli nové tisícikoruny, anebo ještě lépe, jako správní „hekři“, se nabourali do banky a své konto o pár nul navýšili. Náš právní řád toto jednání označuje za trestný čin a každého, kdo si natiskne peníze, dle zákona potrestá. Stát, potažmo národní banka, ve své podstatě porušuje zákon a jak je vidět, nic se neděje.

Prvním místem, kde se tyto takzvané mocné, ničím nekryté, peníze vytvořené národní bankou objeví, jsou banky. Tady mají ještě svoji původní hodnotu. Ale jak postupně putují ekonomikou, tlačí na vyšší spotřebu, a tím i na zvyšování cen a samozřejmě i na následný růst mezd. Po dokončení jejich cesty ekonomikou, a prostřednictvím vynucených změn ve vztahu k jejímu růstu, je výsledek následující: Hromada peněz je větší a objem vytvořených hodnot je stejný. Platy se dorovnaly a hodnota peněz klesla. Výsledkem tohoto mistrného tahu je, že naše úspory se scvrkly o nekrytou hodnotu, kterou národní banka pustila do oběhu. A to je, vážení, inflace. Inflace je vlastně neobyčejně mazaný podvod. Podvod páchaný státem, kdy vlády podvádí svůj vlastní národ.

Co je to Česká národní banka?

ČNB je centrální bankou České republiky a orgánem, který má vykonávat dohled nad finančním trhem v zemi. Banka má postavení veřejnoprávního subjektu. Hospodaří samostatně s odbornou péčí s naším majetkem, který jí byl svěřen státem. Tedy námi, občany.

Podle článku 98 Ústavy ČR a zákona č.6/1993 Sb., o ČNB, ve znění pozdějších předpisů, je hlavním cílem její činnosti péče o dosažení a udržení cenové stability, tj. vytváření nízkoinflačního prostředí v ekonomice.

Tak, a tady se začíná rozcházet hlavní poslání banky s realitou. Pokud by se ČNB držela svého hlavního poslání, neměla by tisknout nekryté peníze. Tak proč to, ksakru, dělá? A kdo jí k takovému jednání dává pokyny? ČNB má rovněž za úkol podporovat obecnou hospodářskou politiku vlády, a pokud se chce vláda vytáhnout před národem např. velkou investicí, na kterou ale nemá peníze, dá pokyn k tištění nových peněz. Že se vám zdá, že je tento cíl v rozporu s hlavním cílem, tj. udržením cenové stability vedoucí k nízké inflaci? To zřejmě vládní představitele a vedení národní banky nezajímá. Vlády potřebují výsledky a že tento podvod ve formě znehodnocování měny odnesou občané, to je jim zřejmě jedno. Nekryté peníze jsou nástrojem k udržení se u moci, a to je přece dostatečný argument.

Jak se vytváří dluhy a inflace

Pojďme si říct, jak tento nesmyslný mechanizmus funguje. Politická strana, která je zrovna u moci, se rozhodne, že například pořídí gripeny, pandury nebo rovnou atomovou elektrárnu. Že na to stát nemá? Žádný problém. Národní banka dostane od vlády pokyn k natisknutí potřebného objemu peněz. Ty posléze za velmi výhodných podmínek zapůjčí komerčním bankám. No a banky, již za méně výhodných podmínek, je zase půjčí státu. Pokud to nestačí, vypíše stát dluhopisy a zatáhne do nesmyslného kupování peněz i nic netušícího občana. Připomínám, že na celou tuto transakci stát neměl ani korunu. K dluhu, který sám vytvořil, je třeba přičíst pěknou sumu úroků, kterou stát musí také jednou zaplatit. A kde ty peníze stát posléze vezme? No přece vám, milí občané. V prvé řadě to bude inflace, která vám ukrojí z hodnoty vašich peněz, ale hlavně, v druhé řadě, dojde na zvýšení daní, třeba DPH a zvedne se cena energií, potravin. Takže pokud zvolíte ve volbách stranu, která bude hlásat, že potřebujeme další atomovku, tak si pište, že ji také zaplatíte, a to se vším tím marasmem, který se kolem takovýchto investic točí. Místo, aby se takovou investicí pro občana energie zlevnila, (jak politici hlásali při stavbě prvních bloků AE) stane se přesný opak. Cena elektřiny stoupá, stoupá a stoupá, tak vysoko, že je vyšší pro vlastní národ, než ta, kterou vyvezeme. Za 22 let se cena elektřiny zvýšila o 1 061%.

Skutečná míra inflace

Z dostupných informací, které uvádí statistický úřad, lze zjistit, že za posledních 22 let je průměrná inflace kolem 8%. To je ale jeden z dalších podvodů na občany, neboť nepostihuje inflaci ve vztahu ke spotřebě komodit, které jsou denní spotřebou populace. Jedná se zejména o potraviny, všechny druhy energie, ale i nájmy a také výši daní. Ty stát zvedá tak rychle, jak narůstají státní dluhy. Vše roste závratnou rychlostí. Jaká je skutečná míra inflace je rovněž patrné na postupném rušení drobných mincí. Staly se, a to doslova, bezcenným platidlem.

Jen pro ilustraci růst inflačních hodnot od roku 1989:

Chleba 809%

Benzín 375%

Uhlí 1 332%

Nafta 356%

Plyn 1 039%

Co nám je platné, že cena elektroniky klesá, tu si občan kupuje jednou z několik let, ale potraviny, pohonné látky, elektřinu nebo plyn občan spotřebovává denně a tyto komodity ovlivňují inflaci nejrazantněji.

Peníze vytvořené z ničeho

ČNB neplní svoji podstatnou úlohu služby lidem, kteří jsou také jedinými vlastníky této instituce. Je třeba, aby lidé pochopili, že tato banka slouží zcela jiným zájmům úzké skupiny lidí, kteří ji využívají k upevňování své moci, ale hlavně k okrádání občanů o těžce vydělané a naspořené peníze. Náš stát je benevolentní k celému bankovnictví, ve kterém se tvoří peníze z ničeho, tedy na základě nesmyslu zvaný úrok, který je příčinou celosvětového úpadku ryzích ekonomických materiálních hodnot. To, čemu se dnes říká půjčka, není nic jiného, než že si lidé chodí do bank, stejně jako do supermarketu, kupovat peníze. Že za půjčenou stovku zaplatí sto padesát, nebo taky dvě stě, to si mnoho lidí neuvědomí. A na tomhle nesmyslu je, vážení, postavena celá podstata ekonomické struktury lidstva. Ti, kdo toto vymysleli, podporují a realizují, patří do vězení a ne na posty tzv. vážených politických přestavitelů. Celý finanční, bankovní, ale i burzovní, systém připomíná hazardní hru zvanou letadlo. Dokud se do systému nalévají peníze, letadlo letí. Vše se točí kolem spekulativního peněžního kapitálu a na tyto nesmyslné transakce doplácí firemní potenciál a lidé v něm.

Pokud někdo pochybuje o obsahu tohoto článku a bude chtít vyvracet uvedené argumenty, ať tedy v první řadě vysvětlí míru rostoucí zadluženosti státu, která je patrná na tomto odkazu. http://www.verejnydluh.cz/ . Na něm je nejvíce patrné, čeho se vlády, v čele s národní bankou, dopustily a dopouští. Nejpodstatnější informací je růst dluhu, jenž převyšuje růst hrubého domácího produktu. Tam jedeme, vážení, z prudkého kopce.

Závěrem si můžeme položit otázky:

  • Kdy nám uměle nafukovaná bublina peněžních zásob praskne?
  • Za jak dlouho dojde hazardní hře zvané letadlo palivo?
  • Kdy konečně lidi pochopí, že je politické strany podvádí?
  • A kdy konečně národ uchopí do rukou moc, která mu právem náleží a udělá pořádek?

Petr Havlíček

Zakladatel společnosti Pozitivní svět.

Autor: Petr Havlíček | pátek 11.2.2011 13:30 | karma článku: 25.32 | přečteno: 2363x

Další články blogera

Petr Havlíček

Oznámení oligarchy Bureše

Po dlouhém přemlouvání (na mě závislých), mých věrných aňáků -agroťáků, oznamuji lidu českému a moravskému, že ač nerad, vzdávám se všech politických i nepolitických funkcí a to na dobu pěti let,

29.8.2017 v 12:30 | Karma článku: 31.69 | Přečteno: 1522 | Diskuse

Petr Havlíček

Univerzální superpolitik

Pokud připustíme, že všechny kauzy, které se na politické špičky trvale valí, jsou založené na reálných základech, musíme s hrůzou konstatovat, že nám vládnou potencionální budoucí kriminálníci.

17.5.2017 v 6:59 | Karma článku: 19.03 | Přečteno: 792 | Diskuse

Petr Havlíček

Další krok EU k vlastní sebedestrukci

Klamání občanů EU. Tak se dá definovat prosazení směrnice Evropské komise o zbraních, která v podstatě požaduje odzbrojení občanů Evropy.

27.3.2017 v 11:35 | Karma článku: 35.82 | Přečteno: 1393 | Diskuse

Petr Havlíček

Revoluční daňová „ojebávka“

Sobotka Babišovi vyčítá, že na daních „ojebal“ stát. Teď se ale on sám chystá nás všechny také „ojebat“.

13.3.2017 v 10:00 | Karma článku: 20.50 | Přečteno: 673 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Zdeněk Trinkewitz

Naše vládnoucí banda vede Česko do pekla řeckého bankrotu

Vládnoucí Sobotkova koalice „Bratrstva kočičí pracky“ v posledních křečích předvolebního boje jde řeckou cestou a rozhazuje peníze z prošustrované státní kasy.

23.9.2017 v 13:47 | Karma článku: 26.63 | Přečteno: 1133 | Diskuse

Jan Lunga

Mzdy v EU – jak je možné manipulovat s lidských myšlením v otázkách mezd

Je až k pláči, jak jsou lidé dopleteni v tom, jak se jim žije a jak se žije jinde a to na základě ukazatele průměrných příjmů.

22.9.2017 v 22:54 | Karma článku: 29.97 | Přečteno: 4037 | Diskuse

Jan Ferenc

Mzda a výdělek řidičů

Mzdy řidičů mezinárodní kamionové dopravy jsou oblíbeným debatním tématem. Trvá to něco přes dva roky, od doby, kdy některé západoevropské země s Francií v čele začaly kušnit, že čeští řidiči vydělávají málo.

22.9.2017 v 21:03 | Karma článku: 20.37 | Přečteno: 739 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Zelení: Prý přijdou apokalyptické davy nezaměstnaných

Taky patříte k těm, kdo na poslední chvíli žhaví mozkové závity a ne a ne se rozhodnout, které straně to tam zhruba za měsíc hodit? Možná jste se tak jako řada jiných rozhodli, že s velkými stranami už nechce mít nic společného.

22.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 44.29 | Přečteno: 7047 | Diskuse

Eva Kislingerová

Z pohledu ekonoma postrádá fotbal logiku!

Jsem si jista, že v životě existují důležitější věci, než je fotbal. Přesto není sporu o tom, že minulý týden byl pro mnoho Pražanů ve znamení derby, ve kterém nakonec Slavia porazila Spartu 2:0.

21.9.2017 v 22:16 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 423 | Diskuse
Počet článků 156 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4670

Petr Havlíček
Podnikatel v oblasti designu, projekce a realizace vybavení interiérů.
Od roku 2002 zastává post starosty v obci Vítějeves
Zakladatel a šéfredaktor internetového serveru Pozitivní svět
Publicista a bloger
Zakladatel a předseda správní rady Nadačního fondu Pozitivní svět, který byl založen na podporu společenského života


TOPlistNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.