Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Nenechte se okrást inflací

11. 02. 2011 13:30:11
Víme, co je to vlastně inflace, jak vzniká, co je její příčinou a co ve skutečnosti lidem způsobuje?Odborná definice zní – všeobecný růst cenové hladiny, neboli snížení kupní síly peněz.Správný překlad tohoto latinského názvu do srozumitelné češtiny ale zní nafukování peněžních zásob. A v tuto chvíli se vnucuje otázka: kdopak a proč nám ty penízky nafukuje a jak už je ta nafouknutá bublina veliká?

Stát obírá každého, kdo spoří

Nehorázný růst inflace můžeme demonstrovat na příkladu svých rodičů nebo prarodičů. Pokud například pracovali v zemědělství a vydělávali si 2,50 Kč na tehdejší jednotku a z těchto peněz si šetřili například na dům, potřebovali našetřit kolem 100 000 Kč. Za tyto peníze se dal jednoposchoďový dům před 50- 60 léty, včetně pořízení pozemku, postavit. Dnes si ale za tuto částku často nepořídíte ani potřebný pozemek. Pokud prarodiče svůj záměr uskutečnili a dům v této době postavili, je vše v pořádku, inflace je téměř nepoškodila. Ale jak na tom jsou ti, co peníze nechali na vkladních knížkách a mají tam těch pomyslných 100 000 Kč dodnes? Úroky, které jim z vkladu plynou, rozhodně nepokryjí ztráty, které způsobuje inflace. Nejhorší na celém příkladu je, že nejedna spořivá stařenka si pořád ještě myslí, že i po těch 50 letech má dost prostředků na pořízení pěkného domu třeba pro vnoučata. Kdo jí řekne a také vysvětlí, že se dnes za stejné peníze nepořídí ani městské stání pro automobil? Kdo jí vysvětlí, že jí systém hodnotu jejích peněz prostě ukradl?

Stát se pasoval do role penězokazce

Většina z nás se domnívá, že neustálý růst cen, a za ním dobíhající růst příjmů, je jakousi přirozenou honěnou, která patří k tržním produkčním silám působícím na rovnováhu cenové hladiny v souvislosti s poptávkou a nabídkou. Důvody růstu cen a celé této nesmyslné nekončící honičky jsou ale prosté. Centrální banka tiskne nekryté, ničím nepodložené, nové peníze. V dnešní době, kdy hodnota peněz je stanovena jen cifernou částkou na našich elektronických účtech, je už národní banka ani netiskne, ona jen prostě své konto navýší vyťukáním několika dalších nul na klávesnici. Ve skutečnosti centrální banka dělá to samé, jako kdybychom my, občané, si na barevné kopírce natiskli nové tisícikoruny, anebo ještě lépe, jako správní „hekři“, se nabourali do banky a své konto o pár nul navýšili. Náš právní řád toto jednání označuje za trestný čin a každého, kdo si natiskne peníze, dle zákona potrestá. Stát, potažmo národní banka, ve své podstatě porušuje zákon a jak je vidět, nic se neděje.

Prvním místem, kde se tyto takzvané mocné, ničím nekryté, peníze vytvořené národní bankou objeví, jsou banky. Tady mají ještě svoji původní hodnotu. Ale jak postupně putují ekonomikou, tlačí na vyšší spotřebu, a tím i na zvyšování cen a samozřejmě i na následný růst mezd. Po dokončení jejich cesty ekonomikou, a prostřednictvím vynucených změn ve vztahu k jejímu růstu, je výsledek následující: Hromada peněz je větší a objem vytvořených hodnot je stejný. Platy se dorovnaly a hodnota peněz klesla. Výsledkem tohoto mistrného tahu je, že naše úspory se scvrkly o nekrytou hodnotu, kterou národní banka pustila do oběhu. A to je, vážení, inflace. Inflace je vlastně neobyčejně mazaný podvod. Podvod páchaný státem, kdy vlády podvádí svůj vlastní národ.

Co je to Česká národní banka?

ČNB je centrální bankou České republiky a orgánem, který má vykonávat dohled nad finančním trhem v zemi. Banka má postavení veřejnoprávního subjektu. Hospodaří samostatně s odbornou péčí s naším majetkem, který jí byl svěřen státem. Tedy námi, občany.

Podle článku 98 Ústavy ČR a zákona č.6/1993 Sb., o ČNB, ve znění pozdějších předpisů, je hlavním cílem její činnosti péče o dosažení a udržení cenové stability, tj. vytváření nízkoinflačního prostředí v ekonomice.

Tak, a tady se začíná rozcházet hlavní poslání banky s realitou. Pokud by se ČNB držela svého hlavního poslání, neměla by tisknout nekryté peníze. Tak proč to, ksakru, dělá? A kdo jí k takovému jednání dává pokyny? ČNB má rovněž za úkol podporovat obecnou hospodářskou politiku vlády, a pokud se chce vláda vytáhnout před národem např. velkou investicí, na kterou ale nemá peníze, dá pokyn k tištění nových peněz. Že se vám zdá, že je tento cíl v rozporu s hlavním cílem, tj. udržením cenové stability vedoucí k nízké inflaci? To zřejmě vládní představitele a vedení národní banky nezajímá. Vlády potřebují výsledky a že tento podvod ve formě znehodnocování měny odnesou občané, to je jim zřejmě jedno. Nekryté peníze jsou nástrojem k udržení se u moci, a to je přece dostatečný argument.

Jak se vytváří dluhy a inflace

Pojďme si říct, jak tento nesmyslný mechanizmus funguje. Politická strana, která je zrovna u moci, se rozhodne, že například pořídí gripeny, pandury nebo rovnou atomovou elektrárnu. Že na to stát nemá? Žádný problém. Národní banka dostane od vlády pokyn k natisknutí potřebného objemu peněz. Ty posléze za velmi výhodných podmínek zapůjčí komerčním bankám. No a banky, již za méně výhodných podmínek, je zase půjčí státu. Pokud to nestačí, vypíše stát dluhopisy a zatáhne do nesmyslného kupování peněz i nic netušícího občana. Připomínám, že na celou tuto transakci stát neměl ani korunu. K dluhu, který sám vytvořil, je třeba přičíst pěknou sumu úroků, kterou stát musí také jednou zaplatit. A kde ty peníze stát posléze vezme? No přece vám, milí občané. V prvé řadě to bude inflace, která vám ukrojí z hodnoty vašich peněz, ale hlavně, v druhé řadě, dojde na zvýšení daní, třeba DPH a zvedne se cena energií, potravin. Takže pokud zvolíte ve volbách stranu, která bude hlásat, že potřebujeme další atomovku, tak si pište, že ji také zaplatíte, a to se vším tím marasmem, který se kolem takovýchto investic točí. Místo, aby se takovou investicí pro občana energie zlevnila, (jak politici hlásali při stavbě prvních bloků AE) stane se přesný opak. Cena elektřiny stoupá, stoupá a stoupá, tak vysoko, že je vyšší pro vlastní národ, než ta, kterou vyvezeme. Za 22 let se cena elektřiny zvýšila o 1 061%.

Skutečná míra inflace

Z dostupných informací, které uvádí statistický úřad, lze zjistit, že za posledních 22 let je průměrná inflace kolem 8%. To je ale jeden z dalších podvodů na občany, neboť nepostihuje inflaci ve vztahu ke spotřebě komodit, které jsou denní spotřebou populace. Jedná se zejména o potraviny, všechny druhy energie, ale i nájmy a také výši daní. Ty stát zvedá tak rychle, jak narůstají státní dluhy. Vše roste závratnou rychlostí. Jaká je skutečná míra inflace je rovněž patrné na postupném rušení drobných mincí. Staly se, a to doslova, bezcenným platidlem.

Jen pro ilustraci růst inflačních hodnot od roku 1989:

Chleba 809%

Benzín 375%

Uhlí 1 332%

Nafta 356%

Plyn 1 039%

Co nám je platné, že cena elektroniky klesá, tu si občan kupuje jednou z několik let, ale potraviny, pohonné látky, elektřinu nebo plyn občan spotřebovává denně a tyto komodity ovlivňují inflaci nejrazantněji.

Peníze vytvořené z ničeho

ČNB neplní svoji podstatnou úlohu služby lidem, kteří jsou také jedinými vlastníky této instituce. Je třeba, aby lidé pochopili, že tato banka slouží zcela jiným zájmům úzké skupiny lidí, kteří ji využívají k upevňování své moci, ale hlavně k okrádání občanů o těžce vydělané a naspořené peníze. Náš stát je benevolentní k celému bankovnictví, ve kterém se tvoří peníze z ničeho, tedy na základě nesmyslu zvaný úrok, který je příčinou celosvětového úpadku ryzích ekonomických materiálních hodnot. To, čemu se dnes říká půjčka, není nic jiného, než že si lidé chodí do bank, stejně jako do supermarketu, kupovat peníze. Že za půjčenou stovku zaplatí sto padesát, nebo taky dvě stě, to si mnoho lidí neuvědomí. A na tomhle nesmyslu je, vážení, postavena celá podstata ekonomické struktury lidstva. Ti, kdo toto vymysleli, podporují a realizují, patří do vězení a ne na posty tzv. vážených politických přestavitelů. Celý finanční, bankovní, ale i burzovní, systém připomíná hazardní hru zvanou letadlo. Dokud se do systému nalévají peníze, letadlo letí. Vše se točí kolem spekulativního peněžního kapitálu a na tyto nesmyslné transakce doplácí firemní potenciál a lidé v něm.

Pokud někdo pochybuje o obsahu tohoto článku a bude chtít vyvracet uvedené argumenty, ať tedy v první řadě vysvětlí míru rostoucí zadluženosti státu, která je patrná na tomto odkazu. http://www.verejnydluh.cz/ . Na něm je nejvíce patrné, čeho se vlády, v čele s národní bankou, dopustily a dopouští. Nejpodstatnější informací je růst dluhu, jenž převyšuje růst hrubého domácího produktu. Tam jedeme, vážení, z prudkého kopce.

Závěrem si můžeme položit otázky:

  • Kdy nám uměle nafukovaná bublina peněžních zásob praskne?
  • Za jak dlouho dojde hazardní hře zvané letadlo palivo?
  • Kdy konečně lidi pochopí, že je politické strany podvádí?
  • A kdy konečně národ uchopí do rukou moc, která mu právem náleží a udělá pořádek?

Petr Havlíček

Zakladatel společnosti Pozitivní svět.

Autor: Petr Havlíček | pátek 11.2.2011 13:30 | karma článku: 25.99 | přečteno: 2396x

Další články blogera

Petr Havlíček

Člověk člověku vlkem

Stále bobtnající státní aparát, který by měl sloužit výhradně pro efektivní podporu prosperity společnosti, se stává parazitující ropuchou na státním prameni.

21.1.2020 v 11:00 | Karma článku: 22.07 | Přečteno: 664 | Diskuse

Petr Havlíček

Ať vzkvétá naše zemička

Veřejný dluh ČR ve výši 1 751 871 863 000,- Kč přesahuje celkový roční výkon České republiky. Jedná se o politickou destrukci vytvořeného kapitálu při uplatnění socializace ekonomiky, která ničí vyvážený ekonomický řád.

5.11.2019 v 12:35 | Karma článku: 36.83 | Přečteno: 1701 | Diskuse

Petr Havlíček

Ať žije EU, ale za své

Za pomoci byrokratů EU, ovládaných globalistickou elitou, hodlají tyto skupiny zničit nezávislost národních ekonomik a vytvořit obludu, nad kterou již nemá národ, žádnou ekonomickou, politickou a už vůbec ne demokratickou moc.

14.5.2019 v 9:00 | Karma článku: 37.64 | Přečteno: 1804 | Diskuse

Petr Havlíček

Chtějí vládnout, ale nenést odpovědnost.

Mám takový pocit, že když se občan se stranickou legitimací v kapse stane jedním ze zákonodárců, nějak automaticky sám sebe povýší do role nadčlověka, který, jak se zdá, má automaticky patent na rozum a nějak zapomene důvod toho,

8.1.2019 v 10:50 | Karma článku: 35.62 | Přečteno: 1782 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Budou se rozdávat peníze. Dostane každý!

Svět se nám tak nějak mění. Kdo čte tento týden noviny, může si vzpomenout na film Dědictví aneb Kurvahošigutntag, kde host vyhání číšníka z restaurace - a číšník rozzuřeně křičí: „Nová doba!“

28.2.2020 v 8:00 | Karma článku: 38.09 | Přečteno: 1897 | Diskuse

Tomáš Flaška

Tak paní ministryně se o důchodech poškorpily

A skutek utek. Akorát, že tentokrát už to jde skutečně do kytiček. A ukazuje se tak mezigenerační rozdělení společnosti. Důchodci volí současnou vládu, protože jim dává ty poslední zbytky. A mladí mohou tak akorát skřípat zuby.

24.2.2020 v 5:24 | Karma článku: 31.69 | Přečteno: 995 | Diskuse

Richard Neugebauer

Smyslem Evropské unie nejsou dotace

Chtělo by se s Máchou říci: Hynku (Kmoníčku), Aleši (Michle), Markéto (Šichtářová), kde jste? Dalekáť cesta naše (nás, prosťáčků), marné volání (po reálném pokroku).... Kde jste, když jde o naši ekonomickou čest?

22.2.2020 v 15:10 | Karma článku: 22.54 | Přečteno: 870 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Nulová tolerance pro vydírání ekoteroristů

Taky jsme už v Česku zažili jejich produkci. Říkají si „klimatičtí aktivisté“ z hnutí Extinction Rebellion a tváří se, že vylepšují svět tím, že „bojují proti klimatickým změnám“.

21.2.2020 v 8:41 | Karma článku: 48.97 | Přečteno: 23661 | Diskuse

Petr Šindelář

Kdo začal jezdit před asi čtyřiceti lety, nestačí se dnes divit!

Podle způsobu, jakým se u nás jezdí je zřejmé, že svoboda a demokracie po česku zvítězila také na našich silnicích. Hodně připomínají džungli s právem silnějšího a realizace nápadů na zlepšení stavu vlastně dodnes neexistují...

19.2.2020 v 9:52 | Karma článku: 19.60 | Přečteno: 1154 | Diskuse
Počet článků 165 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4566

Petr Havlíček
Podnikatel v oblasti designu, projekce a realizace vybavení interiérů.
Od roku 2002 zastává post starosty v obci Vítějeves
Zakladatel a šéfredaktor internetového serveru Pozitivní svět
Publicista a bloger
Zakladatel a předseda správní rady Nadačního fondu Pozitivní svět, který byl založen na podporu společenského života


TOPlist

Najdete na iDNES.cz